Kyiv-i akuzon Rusinë për përdorim të bombave me fosfor

Spread the love

Kyiv-i akuzon Rusinë për përdorim të bombave me fosfor

Prishtinë, 2 korrik Të enjten që lamë pas ushtria ruse shpalli tërheqjen e saj nga ishulli ukrainas – Ishulli I gjarpërit. Tani ushtarakët ukrainas akuzojnë Rusinë për përdorim të bombave me fosfor në Ishullin e gjarpërit, në Detin e Zi.

Trupat e Moskës kishin “kryer një sulm ajror me bomba fosfori dy herë të Premten në mbrëmje”, shkroi shefi i ushtrisë ukrainase ,Waleriij Saluschny, në Telegram.

Sulmet ruse u zhvilluan rreth orës 6 pasdite, shkroi Saluschny. Bombat e fosforit u hodhën nga 30 pilotët e ushtrisë ruse. 48-vjeçari prezantoi një video-regjistrim që supozohet të jetë bërë gjatë bombardimeve. “E vetmja gjë që kundërshtari është i qëndrueshëm është” saktësia “e pandryshuar,” ai theksoi me ironi duke iu referuar pikave të dukshme të dështuara.

Të enjten që ushtria ruse shpalli tërheqjen e saj nga ishulli ukrainas, i cili më parë e kishte mbajtur atë për katër muaj. Moska e kishte portretizuar këtë akt si “gjestin e vullnetit të mirë”. Kyivi e konsideroi zbritjen nga Eiland, e pushtuar nga rusët në ditën e dytë të luftës, si një fitore si rezultat i sulmeve të shpeshta.

Përdorimi i armëve të fosforit është i jashtëligjshëm

Ishulli i Gjarprit konsiderohet një pikë e rëndësishme strategjike për të monitoruar rrugët e detit në pjesën veriperëndimore të Detit të Zi. Rusia kishte provuar të instalonte sistemet e mbrojtjes raketore dhe ajrore në ishull- por të enjten ajo u tërhoq nga ishulli. Ushtria ruse foli për një “gjest të vullnetit të mirë”, por Ukraina, nga ana tjetër, foli për një fitore të rëndësishme ushtarake të trupave të saj.

Armët e fosforit nuk janë të ndaluara në mënyrë të qartë sipas ligjit ndërkombëtar; Sidoqoftë, sipas një konvente të armëve të vitit 1980, përdorimi i tyre është i jashtëligjshëm  me theks kundër civilëve dhe në zonat urbane. Ato mund të shkaktojnë djegiet më të vështira dhe helmime të rënda.

Simbol i rezistencës ukrainase

Ishulli i Gjarprit ka qenë një simbol i rezistencës ukrainase që nga fillimi i Luftës, respektivisht agresionit rus ndaj Ukrainës. Ekuipazhi i anijes luftarake të mëvonshme ruse “Moskwa” ju kishte bërë thrrje rojeve ukrainase për dorëzim që në ditën e par të sulmit rus.

“F … K veten, ju anije luftarake ruse!”, U përgjigj një roje kufitare për radio. Pak kohë më vonë, ushtria ruse mori ishullin. Ushtarët ukrainas u kapën dhe u lanë të lirë gjatë një shkëmbimi të të burgosurve. [Die Welt/ISHGJ]


Spread the love


Leave a Reply