Media: Çfarë po planifikon Rusia në Ukrainë tani?

Spread the love

Media: Çfarë po planifikon Rusia në Ukrainë tani?

Rusia duket se ka hequr dorë nga qëllimi fillestar për të pushtuar Kievin dhe për të rrëzuar qeverinë ukrainase, por vazhdon të sulmojë lindjen dhe jugun e vendit.

Edhe sipas planit “B” të imponuar nga rezistenca ukrainase dhe disfatat ushtarake ruse, Moska ka qëllime të shumta që mund të zgjasin konfliktin dhe të shkaktojnë edhe më shumë vdekje dhe shkatërrim.

France Presse po analizon pesë golat e Rusisë në fazën tjetër të luftës kundër Ukrainës, pothuajse një muaj e gjysmë që nga fillimi i konfliktit.

Një fitore simbolike

Edhe me kontrollin e plotë të medias falë një sërë masash drakoniane, presidenti Vladimir Putin ka të ngjarë të dëshirojë të mburret me njëfarë suksesi më 9 maj, ndërsa Rusia shënon fitoren ndaj Gjermanisë naziste në Luftën e Dytë Botërore.

“Putini është i fiksuar pas datave simbolike dhe historisë, kështu që ai ka nevojë të dëshpëruar për një imazh fitues përpara 9 majit,” tha Alexander Greenberg, një analist i Institutit të Sigurisë dhe Strategjisë në Jerusalem (JISS).

Ish-këshilltari i Kremlinit, Sergei Karaganov, president nderi i grupit të ekspertëve në Moskë të Këshillit të Politikës së Jashtme dhe të Mbrojtjes, tha se, Rusia “nuk mund të përballojë të ‘humbet’, kështu që i duhet një lloj fitoreje”.

“Aksionet e elitës ruse janë shumë të larta – është një luftë ekzistenciale për ta,” i tha ai New Statesman.

Duke pushtuar Mariupolin

Dhe ndërsa forcat ruse duket se po tërhiqen nga afërsia e Kievit dhe rajoneve të tjera në Ukrainën veriore, kjo nuk po ndodh pranë qytetit juglindor të Mariupolit, i cili ka qenë i rrethuar prej javësh.

Pushtimi i Mariupolit do të ishte qenësor për qëllimin e Rusisë për të krijuar vazhdimësi territoriale nga Krimea e aneksuar në Rusi.

“Unë pres luftime intensive deri në tërheqjen përfundimtare të rezistencës (ukrainase) nga Mariupol,” tha Greenberg.

Në veri janë dy rajone separatiste pro-ruse, kështu që pushtimi i qytetit do t’i lejonte Moskës të kontrollonte pjesën më të madhe të Ukrainës lindore.

Nëse do të kapnin Mariupolin, forcat ruse mund të “lëviznin në veri për të pushtuar pjesën tjetër të Danubit dhe të kishin vazhduar kontrollin mbi Ukrainën jugore dhe bregdetin e Detit Azov”, tha Pierre Razoux, drejtor i Fondacionit Mesdhetar për Studime Strategjike. .

Duke pushtuar më shumë territor

Rajonet renegate të Donetskut dhe Luhanskut, të cilat Rusia i njohu si të pavarura në shkurt, nuk e kanë kontrolluar plotësisht territorin e tyre.

Moska këmbëngul se udhëheqësit e tyre duhet të kenë fuqi të plotë administrative dhe kontrolli i plotë i këtyre zonave duket të jetë një qëllim kyç i luftës.

“Lufta është larg përfundimit dhe ende mund të shkojë në favor të Rusisë, nëse ushtria ruse nis një operacion të suksesshëm në Ukrainën lindore,” thanë analistët në Institutin për Studimin e Luftës (ISW).

Rusia nisi sulmet në portin perëndimor të Odessa këtë fundjavë dhe burimet perëndimore nuk përjashtojnë një sulm amfib ndaj qytetit, megjithëse kjo duket më pak e mundshme.

“Nëse shpallet një armëpushim “mbaj atë që ke”, Rusia mund të mbajë kontrollin e disa pjesëve të reja të Ukrainës,” tha Ivan Klyszcz, një student i doktoraturës në marrëdhëniet ndërkombëtare në Universitetin e Tartu në Estoni.

Marrja në kohë

Pushtimi rezultoi të ishte shumë i shtrenjtë për rusët kur bëhet fjalë për humbjet njerëzore dhe shkatërrimin e pajisjeve ushtarake, sepse ukrainasit po ofrojnë rezistencë shumë më të fortë sesa pritej nga Kremlini.

Analistët ushtarakë vënë në dukje se Rusia filloi rekrutimin e pranverës më 1 prill, dhe megjithëse Moska këmbëngul se, asnjë rekrutë nuk po dërgohet në Ukrainë, ata mund t’i bashkohen luftimeve pasi të nënshkruajnë kontrata dhe t’i nënshtrohen trajnimit.

“Lufta është larg nga përfundimi i ri. Do të pasojnë ofensiva të reja,” tha Gustav Gressel, një bashkëpunëtor i lartë politik në Këshillin Evropian për Marrëdhëniet me Jashtë (ECFR), duke shtuar se njerëzit janë një “burim kyç” që Moskës i mungojnë.

Por analistët theksojnë gjithashtu se një luftë e gjatë deri në rraskapitje do të ishte e rrezikshme edhe për Rusinë, duke pasur parasysh sukseset e taktikave guerile të Ukrainës në javët e fundit.

“Nëse kjo kthehet në një luftë të gjatë deri në rraskapitje me kalimin e kohës, Ukraina përgjithësisht duket në një pozitë më të mirë,” tha Michael Kofman, drejtor i studimeve ruse në Qendrën për Analizat Detare në Shtetet e Bashkuara.

Ndani Perëndimin

Sa më gjatë të zgjasë lufta, aq më shumë pritet që Kremlini të përdorë një nga taktikat e tij të preferuara dhe të kërkojë të ndajë Perëndimin në ato shtete që duan të mbajnë qëndrimin më të fortë të mundshëm ndaj Moskës dhe në ato më pajtuese.

Të hënën, Putin-i nxitoi të urojë një nga aleatët e tij më të ngushtë në BE, kryeministrin hungarez Viktor Orban, pasi partia e tij fitoi zgjedhjet, duke i dhënë atij një mandat të katërt.

Duke lënë të kuptohet për tensione të reja të mundshme, presidenti i SHBA Joe Biden tha se Putini nuk duhet të qëndrojë në pushtet, por presidenti francez Emmanuel Macron u përgjigj se një retorikë e tillë nuk ndihmoi.

Macron tha të hënën se BE do të konsideronte vendosjen e sanksioneve të reja kundër industrisë ruse të naftës dhe qymyrit, por nuk përmendi gazin natyror, nga i cili Evropa mbetet shumë e varur.

“Qëllimi është gjithashtu të ndajë opinionin publik evropian,” përfundoi Razoux.


Spread the love


Leave a Reply