Media: Erdogan po përpiqet të rindërtojë marrëdhëniet me vendet e Gjirit për të shpëtuar ekonominë

Spread the love

Media: Erdogan po përpiqet të rindërtojë marrëdhëniet me vendet e Gjirit për të shpëtuar ekonominë

Prishtinë, 12 dhjetor – Në përpjekje për të nxitur ekonominë e Turqisë dhe për të shpëtuar monedhën e saj, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan vizitoi Dohën të hënën, me shpresën se aleatët e tij të Katarit do të jenë në gjendje të ofrojnë fondet e nevojshme për të lehtësuar problemet financiare të Turqisë, sipas një analize nga Aykan Erdemir dhe Hussain Abdul-Hussain publikuar në Al Arabia.

Megjithëse lira turke dhe ekonomia turke janë vërtet në telashe, ekonomia turke nuk është aspak e pashpresë dhe vendet e Gjirit nuk janë partnerët e vetëm tregtarë të Turqisë. Ndaj pjesa tjetër e shkrimit duhet marrë disi me rezervë, sepse vjen nga media Al Arabiya, e cila është ende në pronësi të Emirateve të Bashkuara Arabe.

Ndërsa në Doha, shpëtimi financiar nuk ishte kërkesa e vetme e Erdoganit. Presidenti turk shpresonte se aleatët e tij të Katarit mund të organizonin një takim me Princin saudit të Kurorës, Mohammed bin Salman ,për të ndihmuar në riparimin e lidhjeve me Arabinë Saudite. Të dy krerët nuk u takuan, por zyrtarët turq shpresojnë ta shohin së shpejti.

Erdogan tha se ka në plan të riparojë lidhjet me kundërshtarët e tij, duke përfshirë Arabinë Saudite të pasur me naftë dhe Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA), së bashku me Egjiptin dhe Bahreinin. Mbështetja e Erdoganit për Vëllazërinë Myslimane ka dëmtuar marrëdhëniet dhe tregtinë e Turqisë, kur bëhet fjalë për shtetet e pasura të Gjirit. Presidenti turk kritikoi gjithashtu me zë të lartë marrëveshjen e Abrahamit për të rivendosur marrëdhëniet midis Izraelit, Emirateve të Bashkuara Arabe dhe Bahreinit, pavarësisht se Turqia mban lidhje me Izraelin dhe përpiqet të rrisë tregtinë e saj dypalëshe me atë vend. Marrëdhëniet midis Ankarasë dhe Riadit janë dëmtuar më tej pas vrasjes së Jamal Khashoggi në Stamboll në vitin 2018.

Eksportet e Turqisë në tregun saudit, më i madhi në rajon, arritën nivelin më të ulët në histori këtë vit. Grindjet diplomatike të Ankarasë me Riadin dhe Abu Dhabin kanë ulur gjithashtu investimet e huaja direkte në Turqi nga Arabia Saudite dhe Emiratet.

Ekonomia e Turqisë është vënë nën presion të paprecedentë gjatë viteve të fundit pasi politika radikale anti-inflacioniste e Erdoganit ka shkaktuar inflacion të fortë duke ulur normat e interesit. Banka qendrore e Turqisë ka shpenzuar rreth 140 miliardë dollarë në rezervat e saj që nga viti 2018, duke shitur valutë në një përpjekje për të mbajtur vlerën e lirës. Kështu, banka ka ezauruar rezervat e saj valutore dhe ka ezauruar aftësinë e saj për të vazhduar një politikë të tillë. Këtë javë, lira ra në nivelin më të ulët kundrejt dollarit, duke humbur gati gjysmën e vlerës së saj vetëm këtë vit.

Katari është i pasur, por shumë i vogël për ta tërhequr vetë Turqinë. Ulja e normave të interesit të lirës turke dhe pompimi i likuiditetit në tregje për të nxitur rritjen, kanë nxitur investitorët vendas dhe globalë të refuzojnë lirën, duke shkaktuar zhvlerësim të monedhës dhe inflacion dyshifror.

Ndoshta është më mirë të këshillojmë Arabinë Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe që të presin deri në zgjedhjet turke në vitin 2023. Pas fitores së mundshme të opozitës, vendet e Gjirit mund të ndihmojnë në rindërtimin e ekonomisë së Turqisë në të ardhmen, ndërsa Ankaraja kthehet në pozicionin që ishte dikur: një pjesë integrale e NATO-s dhe një aleate e palëkundur e Perëndimit. Sa më shumë që Turqia të largohet nga ekstremizmi islamik, aq më shumë Amerika, aleatët e saj të Gjirit dhe Izraeli do të investojnë në ekonominë turke dhe do të punojnë për të rinovuar lidhjet e tyre tregtare dhe marrëdhëniet dikur të përzemërta diplomatike. Erdogan ka hedhur poshtë premtimet e tij të mëparshme për të “forcuar marrëdhëniet me të gjitha vendet e Gjirit”. Nuk ka asnjë garanci se ai do të korrigjojë rrugën e tij ose se nuk do t’i kthehet politikës së tij të largimit nga Perëndimi. [GN/ISHGJ]


Spread the love


Leave a Reply