NATO paralajmëron Rusinë për “çmimin” nëse përpiqet të sulmojë Ukrainën

Spread the love

NATO paralajmëron Rusinë për “çmimin” nëse përpiqet të sulmojë Ukrainën

Prishtinë, 27 nëntorSekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg paralajmëroi Rusinë të premten se çdo përpjekje për të pushtuar Ukrainën do të kishte “çmimin” e saj, ndërsa shqetësimet për akumulimin e trupave ruse pranë kufijve të ish-fqinjit të saj të epokës sovjetike po rritet.

Ukraina thotë se Moska po mban rreth 90,000 trupa pranë kufirit të përbashkët pas stërvitjeve masive të luftës në Rusinë perëndimore në fillim të këtij viti. Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës tha se njësitë e Ushtrisë së 41-të ruse mbetën pranë Yelnya, rreth 260 kilometra në veri të kufirit.

Moska mohon planifikimin e ndonjë pushtimi dhe refuzon të japë detaje rreth lëvizjes së trupave në territorin e saj. “Nëse Rusia përdor forcën kundër Ukrainës, kjo do të kishte pasoja,” tha Stoltenberg përpara një takimi të ministrave të jashtëm në Letoni dhe organizatës ushtarake prej 30 anëtarësh në nëntor.

“Kjo është hera e dytë këtë vit që Rusia ka grumbulluar një përqendrim të madh dhe të pazakontë të forcave në rajon”, u tha Stoltenberg gazetarëve. Ai tha se mobilizimi rus përfshin tanke, artileri, njësi të blinduara, drone dhe sisteme të luftës elektronike, si dhe trupa të gatshme për luftim. “Ky akumulim ushtarak është i paprovokuar dhe i pashpjegueshëm. Kjo rrit tensionet dhe rrezikon llogaritjet e gabuara”, tha Stoltenberg. Ai pranoi se “nuk ka siguri për qëllimet e Rusisë”.

NATO nuk do të jetë në gjendje t’i sigurojë Ukrainës me kohë mbështetje të konsiderueshme ushtarake në rast të një sulmi rus. Për më tepër, Ukraina nuk është pjesë e aleancës së NATO-s. Një mundësi rezultojnë të jenë masat ekonomike nga perëndimi ndaj Moskës. Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha dje se shërbimi i inteligjencës së vendit të tij kishte zbuluar plane për një grusht shteti të mbështetur nga Rusia në Ukrainë, që do të ndodhte javën e ardhshme, të cilën qeveria ruse e ka mohuar.


Spread the love


Leave a Reply