Ndahet nga jeta ish-sekretarja amerikane e shtetit, Madeleine Albright!

Spread the love

Ndahet nga jeta ish-sekretarja amerikane e shtetit, Madeleine Albright!

Biografia

Ka ndërruar jetë në moshën 84-vjeçare ish-sekretarja amerikane e shtetit, Madeleine Albright.

“Me zemër të trishtuar raportojmë se Dr. Madeleine K. Albright, Sekretarja e 64-të e Shtetit dhe gruaja e parë në detyrë, ndërroi jetë më herët sot”, tha familja. Shkaku i vdekjes ishte kanceri.

Në vitin 1959, Madeleine u martua me gazetarin Joe Albright, trashëgimtar i biznesit të gazetave familjare. Në familje lindën tre vajza – binjakët Ann dhe Ellis (1961) dhe Katherine (1967). Në 1983, Madeleine dhe Joe u divorcuan.

Madeleine Korbel Albright (e lindur Maria Yana Korbelova) lindi në Pragë, në një familje hebreje. Babai i saj, Josef Korbel, ishte një diplomat çek. Ajo emigroi me prindërit e saj në Shtetet e Bashkuara për t’i shpëtuar pushtimit nazist. Babai i saj u bë profesor në Universitetin e Denverit.

Maria Yana Korbelova u diplomua në Kolegjin Wellesley (Massachusetts) në vitin 1959 dhe mori diplomën e saj master në marrëdhëniet ndërkombëtare, nëdrkaq  doktoraturoi në vitin 1974 në Universitetin Columbia. Ajo u specializua në studimet sovjetike.

Albright filloi karrierën e saj politike si aktiviste në Partinë Demokratike. Në vitin 1972, ajo iu bashkua ekipit të senatorit Edmund Muskie dhe më vonë u bë asistente e tij.

Në vitin 1978, Albright u emërua në Këshillin e Sigurisë Kombëtare nën Presidentin Jimmy Carter dhe ishte përgjegjëse për marrëdhëniet me publikun.

Nga viti 1982 deri në 1993, Madeleine Albright ishte profesoreshë në Universitetin Georgetown, ligjëroi mbi politikën e BRSS dhe Evropës Lindore, drejtoi programin Gratë në Politikën e Jashtme dhe ishte presidente e Qendrës për Politikat Kombëtare.

Ajo ka mbajtur gjithashtu poste drejtuese në disa grupe të ekspertëve në administratën presidenciale dhe ka qenë këshilltare për politikën e jashtme në fushatat presidenciale të kandidatëve demokratë Walter Mondale, Michael Dukakis dhe Bill Clinton.

Në vitin 1992, Presidenti i SHBA Bill Clinton emëroi Madeleine Albright ambasadore të SHBA-së në OKB.

Në vitin 1997, Albright u emërua Sekretare e Shtetit në administratën e Klintonit dhe u bë gruaja e parë që mbajti atë pozicion në historinë e qeverive të SHBA.

Ajo e mbajti atë pozicion deri në vitin 2001, kur presidenti amerikan Xhorxh W. Bush u bë republikan.

Si sekretare e shtetit, ajo u bë e njohur për qasjen e saj të ashpër ndaj politikës së jashtme. Zgjerimi i NATO-s drejt lindjes në Poloni, Hungari dhe Republikën Çeke ishte një nga vendimet kyçe të politikës së jashtme gjatë presidencës së dytë të Klintonit. Albright ishte gjithashtu pjesë e “i vijës së ashpër” ndaj Irakut, si dhe e krahut që aplikoi metodë të rreptë për zgjidhjen e krizës në Ballkan në fund të viteve 1990. Gjatë mandatit të saj, NATO bombardoi RFJ-në, atbotë e drejtuar nga kasapi I Ballkanit – Sllobodan Millosheviçin.
Kosova dhe shqiptarët përgjithësisht, i janë mirënjohës përjetësisht për gjithçka që ajo dha për lirinë tonë.

Që nga largimi nga shërbimi diplomatik në vitin 2001, Albright ka kryesuar bordin e drejtorëve të Institutit Kombëtar Demokratik për Çështjet Ndërkombëtare. Ajo ishte gjithashtu një profesoreshë emeritus në Shkollën e Punëve të Jashtme në Universitetin Georgetown në Uashington.

Përveç kësaj, ajo ishte themeluese dhe menaxhere e dy kompanive private – konsulente The Albright Group, LLC dhe investim – Albright Capital Management, LLC.

Albright fliste çekisht, frëngjisht, rusisht dhe polonisht.

Në vitin 2012, ish-sekretarja amerikane e shtetit, Madeleine Albright fitoi çmimin më të lartë të SHBA-së që u jepet civilëve, Medaljen Presidenciale të Lirisë.


Spread the love


Leave a Reply