Pse pakti trepalësh konsiderohet ‘thikë pas shpine’ për BE-në?

Spread the love

Pse pakti trepalësh konsiderohet ‘thikë pas shpine’ për BE-në?

Aleanca\ e re trepalëshe të sigurisë (AUKUS) midis Shteteve të Bashkuara, Mbretërisë së Bashkuar dhe Australisë tashmë ka zemëruar Francën dhe Bashkimin Evropian, me zyrtarët e të dyja palëve që ndihen të “neglizhuar”.

“Tërbimi” Europian

Iniciativa e të tre vendeve, duket se e ka çuar “dashurinë verore” midis Biden dhe Evropës, në një fund të mprehtë. Analistët theksojnë se “AUKUS”, e cila përjashton Francën dhe Bashkimin Evropian, është vetëm e fundit në një serie hapash, si në Afganistan dhe Azinë Lindore, që kanë zënë në befasi Brukselin.

Sipas “AP”, pasi siguroi udhëheqësit evropianë se “Amerika është kthyer”, Biden ka tjetërsuar shumë aleatë. Ministri i Jashtëm francez, në fakt, e përshkroi nismën “AUKUS” si një “thikë pas shpine”, ndërsa shefi i politikës së jashtme të BE -së vuri në dukje se Evropa nuk ishte konsultuar.

Siç konfirmohet nga Josep Borrell, BE nuk ishte në dijeni të nismës së tre vendeve, e cila interpretohet gjerësisht si një përpjekje për të frenuar ndikimin e Kinës në Indo-Paqësor, ndërsa pranoi se ishte e pakënaqur që aleanca trepalëshe u njoftua në prag të prezantimit të strategjisë së BE-së për zonën.

Ndjenja e përgjithshme e ankthit

Kohët e fundit, përveç pandemisë, marrëdhëniet midis superfuqive janë tendosur dhe ardhja e papritur e marrëveshjes së re të sigurisë thjesht shton ndjenjën e përgjithshme të shqetësimit ndërkombëtarisht.

Marrëdhëniet midis Shteteve të Bashkuara dhe Kinës, të cilat tashmë ishin përkeqësuar nën Presidentin Donald Trump, nuk u përmirësuan nën Joe Biden. Një rast në pikëpamje janë të dhënat e reja satelitore, të cilat tregojnë se Kina po ndërton 100 deri në 200 kapanone për një gjeneratë të re të raketave balistike ndërkontinentale bërthamore.

Në të njëjtën kohë, marrëdhëniet e SHBA me Korenë e Veriut po përkeqësohen, me Phenianin dhe Seulin që kryejnë teste raketash për të frikësuar njëri -tjetrin. Dhe, natyrisht, Biden i vendosi vulën me tërheqjen e trupave amerikane nga Afganistani.

Në “oborrin e shtëpisë” të Kinës

Zhvillimi i fundit me “AUKUS” pritet të çojë në një seri riorganizimesh në tabelën gjeopolitike ndërkombëtare të shahut. Sipas analistëve, qëllimi për të krijuar “AUKUS” tejkalon shumë nëndetëset bërthamore dhe Australinë. Është një element thelbësor në përpjekjet e Uashingtonit për të parandaluar Kinën që të fitojë epërsinë ushtarake në rajon.

Qeveria Biden nisi një rishikim të qëndrimit të saj ndaj pranisë ushtarake ndërkombëtare në shkurt për të përcaktuar se çfarë ndryshimesh nevojiten në prani, burime dhe strategji. Ekspertët besojnë se nismat e dakorduara nën “AUKUS” mund të jenë rezultatet e para të këtij procesi.

Përgjigja e Kinës dhe Francës

Pekini tashmë është përgjigjur duke projektuar fuqi ushtarake në Tajvan dhe duke mobilizuar armën e tij më të madhe, forcën tërheqëse të ushtruar nga ekonomia e tij gjigante. Sipas Ministrisë së Mbrojtjes së Tajvanit, dhjetë avionë luftarakë kinezë fluturuan mbi hapësirën ajrore të ishullit për t’u përgjuar nga avionët e tij të zbulimit. Incidenti erdhi një ditë pasi Tajvani njoftoi një rritje prej 8.7 miliardë dollarësh në shpenzimet e mbrojtjes gjatë pesë viteve.

Në të njëjtën kohë, në Kontinentin e Vjetër dhe në një lëvizje të paparë, Franca tërhoqi ambasadorët e saj në Shtetet e Bashkuara dhe Australia, pas anulimit nga kjo e fundit të kontratës së furnizimit të nëndetëseve nga Franca.

Parisi gjithashtu fajësoi Britaninë e Madhe. Udhëheqësit politikë në të gjithë botën janë të shqetësuar për mundësinë e fortë që aleanca e re anti-kineze (e cila përfshin gjithashtu pajisjen e Australisë me nëndetëse me energji bërthamore) mund të çojë në një konkurrencë të shfrenuar të armëve në Oqeanin Indo-Paqësor dhe tashmë në Kinë dhe Tajvan. [Rruga Press]


Spread the love


Leave a Reply