Rusia: Hyrja e Finlandës dhe Suedisë në NATO do të shkaktonte reagimin tonë

Spread the love

Rusia: Hyrja e Finlandës dhe Suedisë në NATO do të shkaktonte reagimin tonë

Prishtinë, 26 dhjetor – Përpjekjet e vazhdueshme të NATO-s për të “tërhequr ato vende në orbitën e interesave dhe politikave të tyre oportuniste” nuk kanë kaluar pa u vënë re nga Rusia, tha zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme Maria Zakharov, raporton RT.

“Është mjaft e qartë se hyrja e Finlandës dhe Suedisë në NATO do të kishte pasoja serioze ushtarake dhe politike që do të kërkonin një përgjigje adekuate nga pala ruse”, tha ajo. Moska e konsideron politikën aktuale të mosveprimit në çdo aleancë, një politikë e mbajtur tradicionalisht nga Stokholmi dhe Helsinki, “një faktor i rëndësishëm në sigurimin e stabilitetit në Evropën veriore”, shtoi Zakharova.

Nga ana tjetër, NATO shpreh kënaqësinë e saj për atë që e quajti thellimin e bashkëpunimit me Finlandën dhe Suedinë, të cilat “ndajnë” vlerat e bllokut dhe kontribuojnë në operacionet e tij. Në një takim në qershor, aleanca ushtarake e udhëhequr nga SHBA u zotua të forcojë më tej ato lidhje “në mbështetje të sigurisë sonë të përbashkët, duke përfshirë përgatitjen e menaxhimit të krizave, stërvitjet e përbashkëta dhe shkëmbimin e informacionit dhe analizave”. Të njëjtat deklarata u përsëritën gjatë vizitës së Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg ,në Stokholm dhe Helsinki në fund të tetorit.

Në fillim të këtij muaji, Moska lëshoi  dy dokumente: një për NATO-n dhe tjetrin për Uashingtonin, duke kërkuar garanci që do të siguronin siguri për të gjitha palët. Propozimet përfshinin kufizimin e akumulimit të NATO-s pranë kufijve të Rusisë dhe përjashtimin e zgjerimit të bllokut. Duke folur për propozimet e Moskës, Zakharova përsëriti se “mbyllja e zgjerimit të NATO-s dhe vendosja e sistemeve të armëve që kërcënojnë sigurinë tonë pranë kufijve të Rusisë, do të jenë çështjet kryesore dhe kyçe në bisedimet e ardhshme me Shtetet e Bashkuara dhe NATO-n”.
Autoritetet suedeze kanë dënuar më parë nismën e Kremlinit, duke thënë se “kufizimet në çdo zgjerim të ardhshëm të NATO-s, do të zvogëlojnë shanset për të mbajtur zgjedhje të pavarura politike”. Qeveria finlandeze insiston gjithashtu që të ketë një “hapësirë ​​kombëtare për manovrim”, duke përfshirë aplikimin për anëtarësim në NATO. [GN/ISHGJ]


Spread the love


Leave a Reply