Rusia i ofron Indisë alternativë SWIFT në rubla dhe  sistemin rus “Mir”

Spread the love

India dëshiron të vazhdojë tregtinë dypalëshe për shkak të varësisë së saj nga armët ruse dhe aftësisë për të blerë naftë më të lirë në një kohë kur çmimet globale po rriten.

Prishtinë, 30 mars – Qeveria indiane po shqyrton propozimin e Moskës për të përdorur një sistem të zhvilluar nga banka qendrore e Rusisë për pagesat dypalëshe, ndërkohë që vendi i Azisë Jugore dëshiron të vazhdojë të blejë naftë dhe armë nga Rusia e sanksionuar nga Perëndimi. Media indiane Business Standard shkruan për këtë të mërkurën, më 30 mars.

Plani përfshin pagesa në rupi duke përdorur Sistemin e Mesazheve Financiare Ruse (SPFS), shpjegoi media, duke cituar burime të qeverisë indiane që dëshironin të mbeten anonime.

Vendimi përfundimtar ende nuk është miratuar dhe çështja ka të ngjarë të diskutohet kur Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov të arrijë nesër për një vizitë dy-ditore në Indi (Lavrov ishte më 30 mars në një vizitë zyrtare në Pekin, op.cit.).

India është e interesuar të vazhdojë tregtinë dypalëshe për shkak të varësisë së saj nga armët ruse dhe mundësisë për të blerë naftë më të lirë ndërsa çmimet botërore të mallrave rriten. Qeveria e Narendra Modit po i reziston presionit nga vendet perëndimore, duke theksuar se blerja e armëve nga Rusia është e nevojshme për të kundërshtuar vendosmërinë në rritje ushtarake të Kinës.

Sipas propozimit të Moskës, rubla do të depozitohej në një bankë indiane dhe do të shndërrohej në rupi dhe e njëjta skemë e zgjidhjes së ndërsjellë do të funksiononte në drejtim të kundërt, tha një nga burimet e mediave të përmendura. Çështja e pazgjidhur, tha ai, është, ndër të tjera, kursi i këmbimit për transaksione të tilla – nëse ato do të jenë fikse apo luhatëse.

Rusia po propozon gjithashtu që India të lidhë ndërfaqen e saj të vetme të pagesave me sistemin rus të pagesave Mir në mënyrë që të përdorë pa probleme kartat bankare të lëshuara nga bankat e të dy vendeve pasi sistemet ndërkombëtare Visa dhe Mastercard pezulluan operacionet në tregun rus.  [GN/ISHGJ]


Spread the love


Leave a Reply