Sekretari amerikan i Shtetit: SHBA-të duan ta zgjidhin çështjen e Krimesë

Spread the love

Prishtinë, 23 gusht – Në Kiev u mbajt samiti ndërkombëtar i nominuar “Platforma e Krimesë” për kthimin e Krimesë në Ukrainë.  Sipas Ministrit të Jashtëm ukrainas, Dmitry Kuleba, në samit do të marrin pjesë 44 vende dhe organizata të shumta ndërkombëtare.
Më parë, Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky e quajti fillimin e forumit “fillimi i numërimit mbrapsht për kthimin e gadishullit”, raportoi RIA Novosti.

Nga ana tjetër, udhëheqja shtetërore ruse, siç pritej – është e bashkuar në dënimin e saj. Kështu, Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov dënoi ashpër samitin si një platformë armiqësore anti-ruse, dhe kështu bëri edhe zëdhënësi i Presidentit rus Dmitry Peskov, i cili tha:

“Ne e konsiderojmë këtë ngjarje jashtëzakonisht armiqësore ndaj vendit tonë. Ne kategorikisht nuk pranojmë deklarata të tilla në lidhje me rajonin rus, në lidhje me Krimesë, “shtoi ai.

Mbështetja për samitin e Platformës së Krimesë nga të gjitha vendet anëtare të NATO -s është një sinjal i fortë për botën në konsolidimin e përpjekjeve për të kthyer Krimesë nën kontrollin e Kievit, tha sekretari i Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe të Mbrojtjes të Ukrainës (NSDC) Mircea Joannen në një takim të hënën (23 gusht) me Zëvendës Sekretari i Përgjithshëm i NATO -s Mircea Joanne.

Duke folur për përfundimin e konfliktit në Donbas dhe kthimin e Krimesë nën kontrollin e autoriteteve ukrainase, ministrja amerikane e energjisë, Jennifer Granholm, tha se Uashingtoni do të donte “ta vendoste Rusinë në vendin e saj”.

Më shumë se 40 vende dhe organizata ndërkombëtare po marrin pjesë në samitin e Platformës së Krimesë, të nisur nga Ukraina dhe të mbajtur sot në Kiev me temën e kthimit të kontrollit ukrainas mbi atë gadishullin e Detit të Zi.

“Mbështetja jonë do të mbetet konkrete dhe domethënëse. Ne tashmë i kemi dhënë 4.9 miliardë dollarë ndihmë Ukrainës në 2014, dhe kjo mbështetje do të vazhdojë në të ardhmen … Ne do të vazhdojmë përpjekjet tona diplomatike së bashku me aleatët dhe partnerët tanë për të zgjidhur konfliktin në Ukrainën lindore. “Ne duam ta lëmë Rusinë në vendin e saj dhe duam t’i japim fund konfliktit në Ukrainën lindore dhe aneksimit të Krimesë,” tha ministria amerikane. [Geopolitika.new/ISHGJ]


Spread the love


Leave a Reply