Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, viziton në Kievin

Spread the love

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, viziton në Kievin

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, mbërriti sot në Kiev, njoftuan disa media ukrainase.

Prishtinë/Zagreb, 20 prill 2023 – Mediat atje, Strana, nuk publikojnë detaje për këtë, por kanali i saj Telegram ka publikuar një foto ku shihet Stoltenberg, i rrethuar nga ushtarë ukrainas.

Zyrtarisht, asgjë nuk u njoftua më parë për vizitën e Sekretarit të Përgjithshëm në Kiev. Madje, as selia kryesore e NATO-s në Bruksel nuk e ka komentuar ende këtë lajm, sipas agjencisë ruse TASS.

Megjithatë lajmin e ka konfirmuar media gjermane Tagesschau. Ajo thekson se Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka mbërritur mëngjesin e sotëm për një vizitë të paparalajmëruar në kryeqytetin e Ukrainës, Kiev, gjë që është konfirmuar nga zëdhënësi i asaj aleance të mbrojtjes për agjencinë gjermane të mediave.

E njëjta media raporton se gjatë vizitës së tij të parë që nga pushtimi rus, pothuajse 14 muaj më parë, Sekretari i Përgjithshëm bëri homazhe për ushtarët e rënë ukrainas në murin e jashtëm të manastirit qendror të Shën Mëhillit. Detaje të tjera të programit nuk dihen ende. Rrethet e Aleancës thanë se takimet e planifikuara fillimisht do të ishin sekrete për arsye sigurie.

Ju kujtojmë se për një kohë të gjatë në Ukrainë janë duke u zhvilluar përgatitjet për ofensivën e madhe pranverore të Ukrainës, të cilën të gjithë e shpallin të sigurt – si nga perëndimi ashtu edhe nga pala ruse.

Ka shumë aksione në lojë, si dhe pasojat e rezultateve të vetë ofensivës nëse ndodh, kështu që kjo vizitë e Jens Stoltenberg-ut sigurisht që nuk është thjesht e një natyre mirësjelljeje. [GN/ISHGJ]


Spread the love


Leave a Reply