SHBA paralajmërojnë Rusinë

Spread the love

Agresioni rus në krahun lindor të NATO-s – përfshirë Ukrainën – do të kishte pasoja të rënda, tha Sekretari i Shtetit i SHBA-së. Polonia dhe shtetet baltike në veçanti po bëjnë thirrje për më shumë ndihmë.

Prishtinë, 30 nëntor Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken ka paralajmëruar Rusinë për një sulm ndaj Ukrainës dhe ka riafirmuar premtimin e SHBA-ve për sigurinë ndaj shteteve baltike. “Çdo agresion i ri do të kishte pasoja të rënda,” tha Blinken të martën përpara fillimit të takimit të ministrave të jashtëm të NATO-s në Riga. Ai i referohej “lëvizjeve të pazakonta të trupave ruse” në kufirin me Ukrainën.

Blinken foli për herë të parë edhe për një tentativë të mundshme për grusht shteti në Kiev, për të cilën së fundmi kishte paralajmëruar presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyi. Në përgjithësi, ai tha se dikush ishte i njohur me “skriptin” rus dhe e dinte taktikën e “krijimit të një provokimi dhe përdorimit të tij si pretekst për ndërhyrje”.

Lidhur me shtetet në krahun verilindor, të cilët janë gjithashtu të shqetësuar për sigurinë e tyre, Blinken tha: “Angazhimi ynë ndaj sigurisë së Balltikut konform nenit 5 është i fortë.” Neni 5 i Traktatit të Atlantikut të Veriut rregullon detyrën e ndihmës së anëtarëve të NATO-s. Blinken ngjalli pritshmërinë se mbështetja ushtarake e vendeve mund të rritet. Gjatë dy ditëve të ardhshme, do të diskutohet me partnerët nëse “ka hapa të mëtejshëm që ne si aleancë duhet të ndërmarrim për të forcuar sigurinë tonë”, tha Sekretari amerikan i Shtetit.
Ai ka theksuar disa herë se mund të thotë më shumë për këtë në fund të takimit, pasditen e së mërkurës. Kur u pyet se sa të besueshme janë premtimet amerikane të sigurisë, Blinken u përgjigj: “Mos na gjykoni për atë që themi, por për atë që bëjmë”.


Spread the love


Leave a Reply