SHBA po teston një raketë balistike ndërkontinentale

Spread the love

SHBA po teston një raketë balistike ndërkontinentale

Prishtinë/Zagreb, 7 shtator – Herët në mëngjes, më 7 shtator, pati një lëshim testues operacional të një rakete balistike ndërkontinentale Minuteman III nga baza e Forcave Ajrore Vandenberg në Kaliforni, për çka paralajmroi të martën zëdhënësi i Pentagonit, gjeneral brigade Pat Ryder.
Sipas AFP. Ryder tha se ky test “rutinë” ishte planifikuar për një kohë të gjatë dhe se SHBA kishin informuar Rusinë dhe vendet e tjera për këtë veprim. Kjo do të jetë stërvitja e dytë bërthamore e SHBA-ve brenda më pak se një muaj.

Qëllimi i testit është “të demonstrojë gatishmërinë e forcave bërthamore të SHBA dhe të japë besim në efektivitetin e parandalimit bërthamor të vendit”, u tha Ryder gazetarëve. Forcat Ajrore të SHBA-së nisën me sukses Minutemen III ICBM më 16 gusht, pasi dy herë vonuan testin për të shmangur ndezjen e tensioneve mbi Ukrainën dhe Tajvanin. Raketa u mbajt në një raketë rihyrje testuese, e cila mund të armatosej me një kokë bërthamore në një konflikt strategjik. Raketa  përshkoi rreth 6760 kilometra në Kwajalein Atoll në Ishujt Marshall në Oqeanin Paqësor perëndimor. Ryder tha se dy testet ishin planifikuar shumë më parë dhe po mbaheshin afër për shkak të vonesës së testit të parë.


Spread the love


Leave a Reply