Shefi i NATO-s i kërkon Turqisë t’i hapë rrugë Suedisë dhe Finlandës anëtarësimin

Spread the love

Shefi i NATO-s i kërkon Turqisë t’i hapë rrugë Suedisë dhe Finlandës anëtarësimin

Prishtinë/Zagreb, 16 shkurt – Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg të enjten i bëri thirrje Turqisë që të ratifikojë kërkesat e Finlandës dhe Suedisë për t’u bashkuar me organizatën ushtarake, duke përsëritur pretendimin e tij se fqinjët nordikë kanë bërë mjaft për të përmbushur kërkesat e Ankarasë për të frenuar ekstremizmin. Në një konferencë shtypi në Ankara, duke qëndruar përkrah ministrit të Jashtëm turk, Mevlut Cavusoglu, Stoltenberg dënoi gjithashtu djegien e librit të shenjtë mysliman të Kuranit në një protestë në Suedi, por tha se nuk ishte e paligjshme në Evropë, raporton AP.

Të alarmuar nga pushtimi rus i Ukrainës një vit më parë, Finlanda dhe Suedia fqinje braktisën dekada të politikës së mosangazhimit dhe aplikuan për t’u bashkuar me aleancën. Të 30 anëtarët e NATO-s miratuan kërkesat e tyre dhe 28 prej tyre ratifikuan pranimin. Vetëm Turqia dhe Hungaria nuk e kanë bërë këtë ende. Stoltenberg dhe shumica e aleatëve kanë thënë prej kohësh që të dy fqinjët nordikë duhet të bashkohen në të njëjtën kohë, por ditët e fundit zyrtari më i lartë civil i NATO-s ka zbutur qëndrimin e tij dhe duket gjithnjë e më i hapur ndaj mundësisë që Finlanda t’i bashkohet aleancës përpara Suedisë.

Turqia akuzon qeverinë në Stokholm se është shumë e butë ndaj grupeve që i konsideron si organizata terroriste ose kërcënime ekzistenciale, duke përfshirë grupet kurde dhe grupet e lidhura me Fethullah Gylen, të cilin Erdogan e akuzon se qëndron pas grushtit të shtetit të vitit 2016.

Më parë këtë muaj, Cavusoglu tha se Ankaraja nuk kishte shumë probleme me bashkimin e Finlandës. “Nuk do të ishte realiste të thuhet se Suedia i ka përmbushur plotësisht detyrimet e saj”, tha sot Çavusoglu dhe shtoi: “Në këtë moment ne nuk kemi parë ende hapat konkretë që duam”.

Duke pasur parasysh se lufta kundër ekstremizmit është thelbësor për të fituar vota në zgjedhjet e majit në Turqi (edhe pse zgjedhjet mund të vonohen për shkak të një tërmeti shkatërrues që vrau afro 40,000 njerëz), retorika e Ankarasë kundër ekstremizmit po bëhet gjithnjë e më e ashpër. Në javët e fundit, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka shprehur zemërimin për një seri protestash të veçanta në Stokholm. Në një rast, një aktivist i vetëm anti-islamik dogji një Kuran përpara ambasadës turke, ndërsa një protestë e palidhur varur një figurë të Erdoganit.

“Unë e kuptoj dhe ndaj dhimbjen sepse personalisht e konsideroj djegien e librit të shenjtë një akt të turpshëm,” tha Stoltenberg, por ai gjithashtu lavdëroi Suedinë që “mund të parandalojë (protesta) të tjera duke djegur Kuranin”. “Jo të gjitha veprimet që janë të turpshme, imorale apo provokuese janë të paligjshme, por është e rëndësishme të mbajmë një qëndrim të vendosur dhe kjo është ajo që shohim çdo ditë nga qeveria suedeze”, tha ish-kryeministri norvegjez. Hungaria nuk ka shprehur publikisht ndonjë kundërshtim të madh për anëtarësimin e ndonjë vendi në NATO, por ka vendosur të shtyjë tre herë datën e ratifikimit për kërkesat e tyre.


Spread the love


Leave a Reply