Suksesi i Ankarasë:  Senati i SHBA hoqi sanksionet për dërgimin e avionëve luftarakë në Turqi

Spread the love

Suksesi i Ankarasë:  Senati i SHBA hoqi sanksionet për dërgimin e avionëve luftarakë në Turqi

Prishtinë, 12 tetor – Të gjitha kushtet kufizuese të shtuara në projektligjin për shitjen nga ana e SHBA të F-16 në Turqi u hoqën nga versioni i projektligjit të aprovuar nga Senati. Një shtesë e ngjashme, e cila kushtëzoi blerjen e F-16 nga Turqia, iu shtua gjithashtu versionit të Dhomës së Përfaqësuesve të projektligjit, por gjithashtu pritet të hiqet në tekstin e përbashkët.

Pasi Senati të finalizojë projektligjin, ai do të kthehet në një tekst të përbashkët me versionin e Dhomës së Përfaqësuesve dhe do të dërgohet në tryezën e presidentit amerikan Joe Biden për miratim. Për këtë shkruan të mërkurën, më 12 tetor, media turke Yeni Şafak.

Thuhet se përpjekjet diplomatike të Turqisë në Uashington ishin të suksesshme dhe se ato rezultuan me ndryshimin e lartpërmendur në Senat.

Duke vepruar kështu, senatori Menendez, një demokrat nga Nju Xhersi dhe senatori van Hollen nga Maryland shtuan një kusht në shitje, i cili përfshinte prova se shitja ishte në përputhje me interesat e rëndësishme të sigurisë kombëtare të Shteteve të Bashkuara, garanci se këto armë nuk do të shkelin vazhdimisht hapësirën ajrore greke, se avioni nuk do të përdoret kundër organizatës kurde YPG/PKK (Ankara e konsideron atë terroriste), si dhe mbështetjen e Turqisë për Suedinë dhe Finlandën për pranimin në NATO.

SHBA i kishte dërguar më parë një njoftim zyrtar Turqisë për përjashtimin e saj nga programi i fundit i blerjes së avionëve luftarakë F-35 për shkak të blerjes nga Ankaraja të sistemeve ruse të mbrojtjes ajrore S-400. Uashingtoni anuloi memorandumin e përbashkët F-35 me Turqinë, duke e nënshkruar atë me shtatë partnerët e mbetur në projektin F-35, Mbretërinë e Bashkuar, Italinë, Holandën, Australinë, Danimarkën, Kanadanë dhe Norvegjinë.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan njoftoi më pas propozimin e SHBA për të blerë luftëtarakë të tjerë, por jo të gjeneratës së pestë, por të katërt, F-16. Departamenti i Shtetit i siguron kongresmenët se marrëveshja “u shërben interesave të Uashingtonit”.

Tashmë kemi raportuar më herët, kur nisën aktivitetet në lidhje me pranimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO, se Turqia, përveç kërkesës për ekstradimin e personave të kërkuar nga organet e saj gjyqësore apo ligjzbatuese nga këto dy vende, do t’i kërkojë Uashingtonit heqjen e pengesave nga kontrata për dërgimin e avionëve në Turqi.F-16.

Veç kësaj, presidenti turk Erdogan e ka paralajmëruar shpesh Uashingtonin muajt dhe javët e fundit se, përveç SHBA-së, ka edhe prodhues të tjerë avionësh që i duhen Turqisë, duke përmendur BE-në, Rusinë dhe Kinën.

Siç duket tani, Ankaraja është shumë afër përmbushjes së kërkesave të saj dhe po dëshmohet se është një tregtar dhe mbrojtës i shkëlqyer i interesave të saj kombëtare, çfarëdo që dikush të mendojë për të. Përparësitë krahasuese janë thjesht në anën e Turqisë dhe ajo e njeh mirë dhe e përdor me mjeshtëri. [GN/ISHGJ]


Spread the love


Leave a Reply