Sulme masive me raketa në Odesa

Spread the love

Sulme masive me raketa në Odesa

Zagreb/Prishtinë, 18 maj 2023 – Vonë në mbrëmjen e 17 majit, Forcat Ajrore Ruse nisën një sulm masiv ndaj objekteve ushtarake në rajonin Odesa të Ukrainës. Një nga qendrat më të rëndësishme logjistike që merrte ngarkesat e NATO-s nga Rumania u sulmua.

Të paktën kështu pohon në platformën Telegram gazetari dhe komentatori ushtarak popullor rus Yuri Podoljaka, i cili njihej edhe për kritikat e ashpra ndaj lëvizjeve të këqija të komandantëve ushtarakë rusë në terren, jo vetëm që nga faza e parë e pushtimit rus. të Ukrainës.

Ai tha se në sulmet e sipërpërmendura u goditën më shumë se dhjetë vende të supozuara për ruajtjen dhe transportimin e municioneve, si dhe pajisje ushtarake të transferuara për Forcat e Armatosura të Ukrainës.

“Më pas pati një sulm në zonën e Mykolaiv (Nikolayev, Rus., një qytet në bregun e Detit të Zi) dhe përgjatë vijës së kontaktit, ku aviacioni frontal goditi pjesën e pasme të afërt të armikut (nga Kharkiv në Kherson), duke goditur të identifikuarit, vendet e grumbullimit të rezervave të tij.”

Pas kësaj, tashmë herët në mëngjes (rreth orës 03:00 të mëngjesit me kohën e Evropës Qendrore), u regjistruan goditje me raketa lundrimi (dhe ndoshta Daggers hipersonike) nga Poltava në Ternopil – thotë më tej komentuesi ushtarak rus.

Një goditje tjetër i është shkaktuar rajonit Khmelnytskyi dhe burimet raportojnë gjithashtu sulme në Kiev, ku objektet e sistemit të mbrojtjes ajrore janë identifikuar sërish si objektiva të mundshëm.

“Është e mundur që kjo të mos jetë e gjitha. Por edhe nëse nuk ndodh asgjë tjetër, ky është ndoshta sulmi më masiv (përsa i përket shkallës) nga Forcat Ajrore Ruse, me përjashtim të ditëve të para të SVO”, – thotë një vëzhgues ushtarak rus.

Në fakt, ajo që u tha përkon me lajmin e publikuar mëngjesin e sotëm nga pala ukrainase për sulmet ajrore ruse me raketa lundrimi në një hark të gjerë nga Kievi, në të gjithë qendrën e vendit në jug. Megjithatë, burimet ukrainase nuk përmendin sulmin e supozuar në qendrën logjistike për armët perëndimore (NATO).

Media ukrainase Strana shkruan mëngjesin e sotëm për goditjet ruse në rajonin Kherson. “Fatkeqësisht, një objekt infrastrukturor në lagjen Hmielnicki u godit. Nuk ka viktima. Po përcaktohen të dhënat për shkatërrimin”, thuhet në raport.

E njëjta media kujton se në rajon është regjistruar një sulm me dron kamikaz në një objekt të infrastrukturës kritike. Valët e forta goditëse dëmtuan ndërtesat civile. Më shumë se 30 persona u plagosën, thekson Partia, duke shtuar se “Kiev u sulmua gjithashtu nga raketa dhe dronë në mëngjes, dhe mbeturinat ranë në rrethet Darnitsky dhe Desnyansky.

Media na kujton edhe sulmet e mbrëmshme ruse në zonën e Odesës, për të cilat thuhet se “ka edhe të vdekur”, dhe se “pati një goditje në një ndërtesë industriale”.

Këtë e ka konfirmuar zyrtari ushtarak atje, Serhiy Bratchuk.

“Sulmi me raketa gjatë natës: Shumica e raketave të armikut u rrëzuan nga forcat e mbrojtjes ajrore mbi det. Fatkeqësisht, një ndërtesë industriale u godit: një person u vra, dy u plagosën”, tha ai.

Në njoftimin e sotëm të Shtabit të Përgjithshëm të Ukrainës, ndër të tjera thuhet se rusët gjatë ditës së kaluar kanë kryer 15 sulme me raketa, përfshirë qytetet Bakhmut, Kherson dhe Odessa. Gjithashtu, janë regjistruar 42 sulme ajrore dhe 101 granatime nga MLRS. Civilë u vranë, shtëpi private dhe infrastruktura civile u shkatërruan dhe u dëmtuan.

Deklarata tha gjithashtu se rusët vazhdojnë të përqendrojnë përpjekjet e tyre kryesore në drejtimet Limansky, Bakhmutsky, Avdeevsky dhe Maryinsky – dhe se 36 angazhime ushtarake u zhvilluan atje. Bahmuti dhe Marinka mbeten në epiqendër të armiqësive – thotë GS ukrainas.

Zyrtarët ukrainas thonë se Rusia ka lëshuar 30 raketa nga anijet kundër pjesëve të ndryshme të vendit, 29 prej të cilave forcat ukrainase thonë se i rrëzuan. Forcat ukrainase njoftuan se kanë rrëzuar edhe dy dronë shpërthyes dhe dy dronë zbulimi të enjten në mëngjes.[GN/ISHGJ]


Spread the love


Leave a Reply