Takimi miqësor mes Orbanit dhe Putinit: Për Ukrainën, gazin, NATO-n dhe natyrën afatgjatë të sundimit të tyre

Spread the love

Takimi miqësor mes Orbanit dhe Putinit: Për Ukrainën, gazin, NATO-n dhe natyrën afatgjatë të sundimit të tyre

Jetëgjatësia e rregullit, pandemitë dhe gazi janë temat për të cilat kryeministri Viktor Orban ra dakord të martën me presidentin rus Vladimir Putin për një vizitë në Moskë që opozita hungareze e kritikon se po mbahet mes tensioneve midis Rusisë dhe Perëndimit.

Vladimir Putin tha të martën se ai shpresonte se, Perëndimi dhe Rusia do të gjenin një “zgjidhje” për krizën, por akuzoi Uashingtonin për përdorimin e Ukrainës si një mjet për të tërhequr Moskën në një “konflikt të armatosur”, ndërsa Viktor Orban tha se një marrëveshje e mundshme ishte e pranueshme për t gjithë. “Shpresoj se në fund do të gjejmë një zgjidhje, edhe pse nuk është e lehtë”, u tha presidenti rus gazetarëve, pasi vlerësoi se qëllimi kryesor i Shteteve të Bashkuara është ngritja e gardhit rreth Rusisë dhe se Ukraina është (e tyre) do të thotë të na tërhiqni në konflikt të armatosur dhe vendosni sanksionet më të rrepta ndaj nesh.”

Kryeministri hungarez Viktor Orban, i cili po viziton Moskën, tha pas një takimi pothuajse pesë orësh me Putinin se, “ndryshimet” midis perëndimorëve dhe Rusisë për Ukrainën mund të kapërcehen. “Situata është serioze, dallimet janë të rëndësishme, por ato mund të kapërcehen,” u tha Orban gazetarëve. “Është e mundur të arrihet një marrëveshje që garanton paqen, sigurinë e Rusisë dhe është e pranueshme për anëtarët e NATO-s”, tha ai, duke shtuar se sanksionet ishin kundërproduktive.

Putin përmendi gjithashtu mundësinë e një opsioni shkatërrues, duke thënë se Ukraina, nëse bëhet anëtare e NATO-s, do të përpiqet të pushtojë me forcë Krimenë, të cilën Rusia e aneksoi tetë vjet më parë. “Imagjinoni Ukrainën, si një anëtare e NATO-s, të udhëheqë një operacion ushtarak në Krime, territor sovran i Rusisë,” tha ai, “dhe çfarë do të bënim për të shkuar në luftë me NATO-n?”

Putin tha gjithashtu se ishte “e qartë” se Shtetet e Bashkuara dhe NATO kishin vendosur deri më tani të injoronin shqetësimet e Rusisë për sigurinë e saj, duke hedhur poshtë kërkesat e saj. “Ne do të studiojmë përgjigjet me shkrim të Shteteve të Bashkuara dhe NATO-s (…), por tashmë është e qartë se shqetësimet kryesore të Rusisë nuk janë përgjigjur,” tha presidenti rus pas takimit me kryeministrin hungarez, Viktor Orban. Ai përshkroi një listë të kërkesave kryesore të Rusisë: një fund të politikës së zgjerimit të NATO-s, një garanci se ajo nuk do të vendoste armë sulmuese pranë kufirit të Rusisë dhe tërheqjen e Aleancës në kufirin e vitit 1997, përpara se të pranonte një ish-anëtar të bllokut sovjetik. “Duke mos iu përgjigjur shqetësimeve tona, Shtetet e Bashkuara dhe NATO po shkelin të drejtën e çdo vendi për të vendosur lirisht se si të mbrojë sigurinë e tij,” tha Putin, duke kujtuar se sipas një parimi tjetër, “askush nuk duhet të forcojë sigurinë e tyre në kurriz. e të tjerëve.”

Në temën e Ukrainës, Hungaria heziton të marrë trupa të NATO-s në tokën e saj për shkak të tensioneve në kufirin ruso-ukrainas. Ministri hungarez i Mbrojtjes Tibor Benko tha se “është e panevojshme që një kontingjent prej 1000 trupash të NATO-s të vendoset përgjithmonë në Hungari”. Javën e kaluar, opozita hungareze i bëri thirrje Orbanit të anulonte vizitën dhe i quajti “absurde” propozimet e Moskës për të marrë garanci perëndimore për të mbrojtur sigurinë ruse. Një takim i tillë miqësor është veçanërisht i dëmshëm për interesat tona kombëtare, pasi thotë se “anëtarët e NATO-s dhe BE-së nuk janë të bashkuar në refuzimin e propozimeve të Putinit”, tha opozita hungareze në një deklaratë të përbashkët. Kryeministri hungarez “indirekt inkurajon presidentin rus që ta përkeqësojë situatën”, tha opozita.

Megjithatë, Orban do të përballet me zgjedhjet në prill, në të cilat ai do të kundërshtohet për herë të parë nga një kandidat i përbashkët i opozitës, i cili gjithashtu e quajti vizitën e Orbanit në Rusi sot si akt që dëmton unitetin evropian gjatë krizës ruso-ukrainase. “Do të ketë zgjedhje në prill në të cilat unë do të konkurroj dhe do të fitoj dhe më pas ne besojmë se do të vazhdojmë të bashkëpunojmë për shumë vite në vazhdim”, tha Orban, i ulur pranë Putinit.

Në pushtet që nga viti 2010, Orban ka ndërtuar marrëdhënie miqësore me sundimtarin e Kremlinit, pavarësisht krizave të shumta midis Moskës dhe Bashkimit Evropian dhe NATO-s, ku Hungaria është anëtare. Takimi i sotëm i dy liderëve është i 13-ti me radhë, sipas kryeministrit hungarez. Në një nivel dypalësh, Orban tha se Budapesti dëshiron të “rrisë importet e gazit” në një kohë kur Evropa po shqyrton reduktimin e varësisë së saj nga energjia ruse. “Dua të rris metrat kub të dorëzuar”, tha Orban. Në përgjithësi, ai theksoi afërsinë e tij të madhe me Moskën për një sërë çështjesh dhe kështu u bë lider i një anëtari të Bashkimit Evropian më afër Kremlinit. Kështu, Hungaria është e para në Evropë që ka filluar përdorimin e vaksinës ruse kundër Covid Sputnik, megjithëse nuk është miratuar për përdorim nga Agjencia Evropiane e Barnave.
Orban “falenderoi” Putinin nga zemra për vaksinën.  [PN/ISHGJ]


Spread the love


Leave a Reply