Tërheqja ruse nga Khersoni: kaos shkatërrues, strategji e projektuar apo kurth?

Spread the love

Tërheqja ruse nga Khersoni: kaos shkatërrues, strategji e projektuar apo kurth?

Prishtinë/ Zagreb. 10 nëntor – Dje pasdite, Ministria ruse e Mbrojtjes mori një vendim “të vështirë” për të zhvendosur trupat nga Khersoni dhe rajoni Kherson në bregun e majtë të Dnieper-it dhe për të zënë një pozicion mbrojtës përgjatë lumit. Më shumë se 115,000 civilë janë zhvendosur tashmë nga bregu i djathtë i lumit, sipas Moskës. Komandanti i Grupit të Integruar të Forcave të Rusisë në Ukrainë, Sergei Surovikin, i tha shefit të mbrojtjes ruse Sergei Shoigu për vështirësitë në furnizimin e trupave nëpër Dnieper mes bombardimeve të vazhdueshme të urave dhe kalimeve të lumenjve nga ushtria ukrainase, duke shpjeguar kështu vendimin për t’u tërhequr.

Megjithatë, autoritetet ukrainase janë të kujdesshme në lidhje me tërheqjen e paralajmëruar. Zyrtarët nga Kievi vazhdojnë të pyesin nëse kjo lëvizje ishte krijuar për të joshur forcat ukrainase në një kurth, shkruan Al Jazeera. Tërheqja nga qyteti ukrainas, i cili është qendra administrative e rajonit, përfaqëson një goditje potencialisht të madhe për fushatën ushtarake të Rusisë në luftën gati nëntëmujore. Kherson është një port strategjik industrial dhe portë për në gadishullin e Krimesë.

Këshilltari presidencial ukrainas Oleksiy Arestovich pretendon se forcat ruse që tërhiqen po hedhin në erë ura dhe rrugë. “Ata po largohen, por jo aq shpejt dhe seriozisht sikur të ishte një tërheqje e plotë apo rigrupim. Për momentin ne nuk i dimë qëllimet e tyre – a do të luftojnë ata me ne dhe a do të përpiqen të mbajnë qytetin e Kherson-it? Ata lëvizin shumë ngadalë”, pohon ai.

Një tjetër këshilltar ukrainas, Mihajlo Podoljak, shkruan në Twitter se Rusia dëshiron ta kthejë Kherson-in në një “qytet të vdekjes” dhe akuzoi ushtarët rusë për grabitje apartamentesh. “Ushtria ruse minon gjithçka që mundet: apartamente, ujëra të zeza. Artileria në bregun e majtë planifikon ta kthejë qytetin në gërmadhë. Kështu duket “bota ruse”: ata vijnë, plaçkitin, festojnë, vrasin dëshmitarë, lënë rrënoja dhe largohen”.

Mbajtja e një terreni në bregun e djathtë është një rrezik shumë i madh, shpjegon Vladislav Šurigin, një nga tre ekspertët ushtarakë rusë të konsultuar nga gazeta ruse Izvestia. “Duke grumbulluar mjaft rezerva, Ukraina së shpejti mund të organizojë një masakër atje. Ajo tashmë po përdorin sistemet me precizion të lartë në dispozicion për të synuar urat dhe pikat e kalimit në bregun e djathtë. Në këto rrethana, ne nuk mund të furnizonim apo mbështesnim më ushtrinë pa humbje të mëdha, kështu që komandantët nuk panë asnjë kuptim të luftonin për fortesën tonë në bregun e djathtë të Dnieper”, tha ai. Sipas një eksperti tjetër ushtarak, Dmitry Boltenkov, Rusia nuk kishte një front të vazhdueshëm në bregun e djathtë dhe linja e saj e mbrojtjes shtrihej për më shumë se 150 kilometra në një fushë të hapur. “Edhe një sukses i vogël ukrainas në cilëndo nga tre ofensivat kryesore mund t’i lejojë forcat ukrainase të arrijnë shpejt në Dnieper dhe grupi ushtarak rus mund të rrezikojë të rrethohet dhe shpartallohet”, tha ai. Detyra kryesore me të cilën përballen trupat ruse që tërhiqen tani do të jetë mbrojtja e bregut të majtë, por ato forca gjithashtu mund të ridislokohen diku tjetër, tha eksperti ushtarak Alexei Leonkov. Njësitë që ishin atje për të mbrojtur Khersonin ndoshta do të kërkojnë rindërtim dhe rigjenerim, sepse ata djem po bënin maksimumin për të mbrojtur pozicionet edhe pse ishin të pamjaftueshme. Prandaj është marrë vendimi që zona të dorëzohet për të mos humbur personel”, tha Leonkov.

“Vendimi i Rusisë në lidhje me Kherson-in është një vendim pozitiv dhe i rëndësishëm”, tha Erdogan, i cili vepron si ndërmjetës gjatë konfliktit, transmeton AA. Ai premtoi të zhvillonte një dialog me Putinin pasi Moska urdhëroi forcat e saj të tërhiqeshin nga Kherson. [GN/ISHGJ]


Spread the love


Leave a Reply