Ujërat e valuara rreth Tajvanit: lajmet më të fundit

Spread the love

Ujërat e valuara rreth Tajvanit: lajmet më të fundit

Ashtu siç pritej, ardhja e djeshme (të martën) e Presidentes së Kongresit Amerikan, Nancy Pelosi, shkaktoi një valë reagimesh të ashpra nga lidershipi politik dhe ushtarak i Kinës dhe rriti paqëndrueshmërinë tashmë të madhe në rajon.

Përveç stërvitjeve ushtarake kineze në shkallë të gjerë që filluan dje në pothuajse të gjithë zonën përreth Tajvanit, si dhe ndalimit të kalimit të anijeve dhe avionëve të huaj në ngushticën e Tajvanit nga udhëheqja ushtarake kineze (që është një masë shumë e ashpër), reagimi i Pekinit është reduktuar në deklarata të ashpra politike, ku nuk mbetet as kryesia politike e Tajvanit. Por le të fillojmë me radhë:

– Siç njoftoi më herët agjencia kineze e lajmeve Xinhua, marina dhe forcat ajrore kineze do të kryejnë të shtëna luftarake në gjashtë zona rreth Tajvanit nga 4 deri më 7 gusht. Në të njëjtën kohë, tre nga gjashtë zonat e përcaktuara të stërvitjes përfshihen në ujërat që administrata e ishullit i konsideron ujërat e saj territoriale. Një zonë e tillë ndodhet më pak se 20 km nga Kaohsiung, porti më i madh i ishullit, i vendosur në bregun jugperëndimor.

Që të martën në mbrëmje, pasi Pelosi mbërriti në Tajvan, Komanda Luftarake Lindore e Kinës filloi të gjuante me artileri me rreze të gjatë dhe raketa jo-bërthamore në ngushticën e Tajvanit dhe në bregun lindor të ishullit, sipas gazetës kineze Global Times.

-Zëdhënësi i Zyrës Kineze për Çështjet e Tajvanit në Këshillin Shtetëror të Republikës Popullore të Kinës (qeveria kineze), Ma Xiaoguang, parashikoi një krizë të thellë për ishullin dhe përshpejtimin e kolapsit të qeverisë së kreut të tajvanezëve. administrata, Tsai Ing-wen.

“Ne paralajmërojmë Tsai Ing-wen dhe Partinë Demokratike Progresive se provokimet e tyre për të siguruar të ashtuquajturën pavarësi të Tajvanit me mbështetjen e fuqive të huaja … përfundimisht do të përshpejtojnë rënien e udhëheqjes aktuale të ishullit dhe gjithashtu do ta zhysin rajonin në një gjendje të fatkeqësi e madhe”, thuhet në deklaratë.

Ma Xiaoguang theksoi se elita politike e Tajvanit drejtohet nga “interesat e ngushta personale dhe egoiste partiake, duke tregtuar interesat e popullit të tyre”.

“Këto përpjekje janë të dënuara me dështim. “Asnjë person, asnjë forcë politike nuk duhet të nënvlerësojë vendosmërinë me të cilën Kina do të mbrojë sovranitetin dhe integritetin e saj territorial”, tha nëpunësi civil kinez.

-Tajvani synon të ngrejë marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara në një nivel të ri dhe do të forcojë partneritetin me Shtetet e Bashkuara në fusha të ndryshme, tha të mërkurën shefi i administratës së Tajvanit në Taipei Tsai Ing-wen gjatë një takimi me kryetaren e Kongresit amerikan Nancy Pelosi.

“Aktivitetet ushtarake të Pekinit në atë zonë “vënë në pikëpyetje rendin botëror, prishin paqen dhe stabilitetin në ngushticën e Tajvanit”, njoftoi Ministria e Punëve të Jashtme të Tajvanit. Raporti tha se ndalimi i autoriteteve të Pekinit për hyrjen e avionëve dhe anijeve të huaja në zonën e stërvitjeve ushtarake ishte një shqetësim i veçantë. Kjo, siç thekson ministria, prek rëndë tregtinë dhe logjistikën ndërkombëtare.

Uashingtoni duhet të paguajë për lejimin e Kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Nancy Pelosi, të vizitojë Tajvanin, tha zëvendësministri i Jashtëm kinez Xie Feng.

Ai thirri ambasadorin amerikan në Kinë, Nicholas Burns dhe shprehu kundërshtimin e fortë ndaj vizitës së Pelosit në Tajvan.

“SHBA duhet të paguajë për gabimet e veta. Kina do të marrë masat e nevojshme për të kundërshtuar me vendosmëri dhe ne do ta mbajmë fjalën tonë”, tha diplomati kinez, duke theksuar se kushdo që përpiqet të manipulojë çështjen e Tajvanit për hir të kapitalit politik, përfundimisht do të dështojë dhe do të “gozhdohet në shtyllën e turpshme” të historisë”.

Që nga e mërkura, Pekini ka pezulluar importin e agrumeve dhe disa lloje të produkteve të peshkut nga ishulli i Tajvanit në Kinë, njoftoi Administrata e Përgjithshme e Doganave të Kinës.

Tajvani do t’i përgjigjet sfidës ushtarake të Kinës

-Tajpei do të marrë masa në përgjigje të rritjes së aktivitetit ushtarak të Pekinit në zonën e ngushticës së Tajvanit, njoftoi Ministria e Punëve të Jashtme të Tajvanit në faqen e saj zyrtare të mërkurën. Me këtë qëllim në mendje, autoritetet e ishullit synojnë të forcojnë mbrojtjen e tyre dhe të forcojnë bashkëpunimin me Shtetet e Bashkuara.

“Në situatën aktuale, Qeveria, përveç zhvillimit të aftësive mbrojtëse, do të mbajë edhe komunikim dhe bashkëpunim të ngushtë me Shtetet e Bashkuara dhe vendet e tjera me mendje të ngjashme, do të mbrojë bashkërisht rendin ndërkombëtar të bazuar në rregulla, do të shmangë përshkallëzimin në rajon, do të ruajë paqe, stabilitet dhe prosperitet në ngushticën e Tajvanit, si dhe në të gjithë rajonin Indo-Paqësor”, thuhet në njoftimin për shtyp.

-Nancy Pelosi, presidentja e Dhomës së Përfaqësuesve të Kongresit Amerikan, tha të mërkurën se pozicioni i saj, pra fakti që ajo zë vendin e tretë në hierarkinë shtetërore amerikane, është arsyeja e “fanfares së madhe” rreth vizitës së saj. në Tajvan.

“Unë mendoj se është e rëndësishme të kujtoj se anëtarët e Kongresit të SHBA (kanë qenë në Tajvan në të kaluarën), disa prej tyre udhëtuan në fillim të këtij viti… . Mendoj se ata (autoritetet kineze) bënë një bujë të madhe sepse unë jam kryetarja e Kongresit. Nuk e di nëse kjo ka qenë arsyeja apo motivi”, tha ajo në një konferencë shtypi të mërkurën pas një takimi me kreun e administratës së ishullit, Tsai Ing-wen.

Pelosi: SHBA së shpejti do të ketë një marrëveshje tregtare me Tajvanin

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të Kongresit Amerikan, Nancy Pelosi, tha në një konferencë për shtyp pas një takimi me kreun e administratës tajvaneze, Tsai Ing-wen, se një marrëveshje tregtare midis SHBA dhe Tajvanit mund të lidhet së shpejti. Lajmi është bërë i ditur nga amerikani Bloomberg.

“Ne folëm për një marrëveshje tregtare që mund të arrihet dhe së shpejti”, tha Pelosi. [GN/ISHGJ]


Spread the love


Leave a Reply