Ukraina merr raketën anti-anije Harpoon TLS: një variant i montuar në kamion që Shtetet e Bashkuara nuk e kanë

Spread the love

Ukraina merr raketën anti-anije Harpoon TLS: një variant i montuar në kamion që Shtetet e Bashkuara nuk e kanë

Prishtinë/Zagreb, 16. qershor – Shtetet e Bashkuara do të furnizojnë Ukrainën me dy sisteme të mbrojtjes raketore Harpoon, një variant i sistemit të montuar në kamion (TLS), të cilin ushtria amerikane nuk e ka, shkruan portali Defense One. Departamenti Amerikan i Mbrojtjes e konfirmoi këtë informacion në një deklaratë për shtyp dje.

Sipas Departamentit Amerikan të Mbrojtjes, përveç dy sistemeve Harpoon TLS, Ukraina do të marrë armët e mëposhtme nga qeveria amerikane: 18 obusa 155 mm, 36,000 copë municione për këto obusa, 18 automjete taktike për tërheqjen e këtyre obuseve, municione shtesë. për sistemet e raketave të artilerisë me lëvizshmëri të lartë (HIMARS), një mijë radio me një lidhje të mbrojtur, një mijë pajisje për shikim natën, pamje termike dhe optika të tjera. Përveç kësaj, Uashingtoni do të financojë trajnimin dhe mirëmbajtjen.

Sipas  portalit  ukrainas mil.in.ua, një version i ri i sistemit të raketave bregdetare Harpoon do të integrohet në shasinë me rrota, dhe i gjithë konfigurimi është bërë posaçërisht me kërkesë të Pentagonit. Ka informacione se sistemi është zhvilluar për nevojat e Rojës Bregdetare të Tajvanit dhe sipas burimeve, 25 sisteme duhet të dorëzohen në Tajvan deri në vitin 2028.

Portali Bullgar Military shkruan se sistemet në Ukrainë vijnë nga partnerë evropianë, me shumë gjasa nga Danimarka. Kohët e fundit, Ministri i Mbrojtjes i Ukrainës, Alexei Reznikov, tha se raketat kundër anijeve Harpoon kanë forcuar tashmë mbrojtjen bregdetare të Ukrainës.

Raketa kundër anijes Harpoon ka variante AGM-84E SLAM dhe më vonë ka zhvilluar raketa lundrimi AGM-84H / K SLAM-ER. Predha Harpoon përdor navigacion të bazuar në GPS për të goditur objektivat tokësore dhe detare. Koka e luftës ka një ngarkesë prej 227 kilogramë dhe raketa synon një gamë të gjerë objektivash si: zonat e mbrojtjes bregdetare, raketat tokë-ajër, avionët, portet / objektet industriale, përfshirë anijet në porte.

Raketa Harpoon mund të lëshohet nga avionët (AGM-84), anijet (RGM-84), nëndetëset (UGM-84) ose automjetet e lëvizshme të mbrojtjes bregdetare. Kjo predhë është pak më shumë se 4.6 metra e gjatë. Gama e raketës është pak më pak se 220 km, shpejtësia e predhës është rreth 800 km / orë. Ky sistem armatimi është në përdorim në 32 vende të botës. [GN/ISHGJ]


Spread the love


Leave a Reply