Vazhdon telenovela mes Kanadasë, Gjermanisë dhe Gazpromit mbi turbinën me gaz

Spread the love

Vazhdon telenovela mes Kanadasë, Gjermanisë dhe Gazpromit mbi turbinën me gaz

Prishtinë, 14 korrik – Gjigandi energjetik rus Gazprom thotë se nuk ka marrë dokumentacion që tregon se Siemens i Gjermanisë ka leje për të transportuar një turbinë me gaz nga Kanadaja për tubacionin Nord Stream 1, duke hedhur dyshime mbi perspektivat për një rivendosje të shpejtë të rrjedhave të gazit natyror në kapacitet të plotë përmes tubacionit kryesor të gazit midis Rusisë dhe Gjermanisë.raporton Al Jazeera.

Gazprom tha gjithashtu se prandaj nuk është e mundur të nxirret një përfundim në lidhje me funksionimin e ardhshëm të sigurt të stacionit të kompresorit Portovaya, i cili është çelësi i tubacionit të gazit. Gazprom shkurtoi furnizimet e gazit Nord Stream 1 në Gjermani me 60 për qind muajin e kaluar, duke përmendur problemet teknike që përfshinin një turbinë që partneri Siemens Energy dërgoi në Kanada për riparim dhe nuk mund të kthehej për shkak të sanksioneve të vendosura ndaj Rusisë. Qeveria kanadeze tha gjatë fundjavës se do të lejojë dorëzimin e një turbine me gaz që fuqizon një stacion kompresori në Gjermani, duke përmendur “vështirësitë shumë të rëndësishme” që ekonomia gjermane do të pësonte pa furnizime të mjaftueshme me gaz për të mbështetur industrinë dhe prodhimin e energjisë.

Ministria e Ekonomisë e Gjermanisë nuk pranoi të komentonte njoftimin e Gazprom-it se nuk kishte dokumentacion që të tregonte se Siemens ishte lejuar të sillte një turbinë me gaz nga Kanadaja për tubacionin Nord Stream 1. “Ne nuk komentojmë deklaratat e Gazprom-it,” tha një zëdhënës i një ministrie gjermane, duke shtuar se Siemens është në fazën e planifikimit në mënyrë që transporti dhe vendosja të mund të bëhet sa më shpejt të jetë e mundur. Kancelari gjerman Olaf Scholz përshëndeti vendimin për kthimin e turbinës në turbinë, duke thënë në një deklaratë se Kanadaja: “Siguron furnizimin tonë me gaz natyror shumë të nevojshëm, duke fuqizuar Gjermaninë dhe Evropën në një pozicion për të mbështetur Ukrainën me ndihmë humanitare, financiare dhe ushtarake. ”, raporton dpa. Nord Stream 1 kalon nën Detin Baltik dhe është burimi kryesor gjerman i gazit rus, me tubacionin që përbën rreth 35 për qind të furnizimit total të vendit me gaz deri vonë.

Kryeministri kanadez Justin Trudeau tha se ishte një “vendim shumë i vështirë” për të dhënë një përjashtim nga sanksionet e vendosura ndaj Rusisë për të kthyer një turbinë të riparuar të nevojshme për Nord Stream 1. Sanksionet janë “që synojnë Putinin dhe ndihmësit e tij dhe nuk janë të dizajnuara për të dëmtuar aleatët dhe popullsitë e tyre.” , tha Trudeau, duke shtuar se Otava do të vazhdojë të qëndrojë “pa mëdyshje” pranë Ukrainës. Një grup që përfaqëson diasporën ukrainase, e cila është e fortë në Kanada, tha të martën se po kërkon një rishikim gjyqësor të vendimit të qeverisë kanadeze për të kthyer turbinën. Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba tha dje në Berlin dhe Otava se kthimi i turbinës ishte një gabim. [GN/ISHGJ]


Spread the love


Leave a Reply