Zelenski para Parlamentit Evropian: “Ne ju mbrojmë”

Spread the love

Zelenski para Parlamentit Evropian: “Ne ju mbrojmë”

Prishtinë/Zagreb, 9 shkurt 2023Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky pas fjalës së tij korri  sot në Bruksel ovacione të forta duartrokitjesh nga Parlamenti Evropian. Deputetët u ngritën në këmbë pas fjalimit dhe duartrokitën fort për një kohë të gjatë. Megjithatë, Zelenski erdhi me një qëllim që nuk ishte vetëm të mbajë një fjalim.

“Evropë, ne po mbrohemi kundër fuqisë më të madhe anti-evropiane të botës moderne,” tha ai. “Ne, ukrainasit, jemi në fushën e betejës së bashku me ju”. Ai premtoi se Ukraina fitimtare do të hyjë në BE, raporton Reuters.

Pasi vizitoi Londrën dhe Parisin dje për të lobuar për avionë luftarakë modernë dhe raketa me rreze të gjatë veprimi, ish-aktori i kthyer në komandant lufte, erdhi në Bruksel për t’ju drejtuar udhëheqësve të BE-së dhe eurodeputetëve, raporton Kyiv Post e Ukrainës. Dje, kryeministri britanik Sunak me krenari i tregoi Zelenskit tanket Challenger që Britania e Madhe do t’i dërgojë në Ukrainë. Ai gjithashtu premtoi se vendi i tij do të trajnonte pilotët ukrainas, por Sunak nuk mund të premtonte se do t’i dërgonte avionët. Pas takimit, një zyrtar anonim britanik tha se ai nuk do të eksportonte asgjë që mund të kërcënonte sigurinë e vetë Mbretërisë së Bashkuar.

Kryetarja e Kuvendit, Roberta Metsola tha: “Ukraina është Europa dhe e ardhmja e kombit tuaj është në Bashkimin Evropian”. “Shtetet duhet të konsiderojnë shpejt, si një hap tjetër, sigurimin e sistemeve dhe avionëve me rreze të gjatë veprimi që ju nevojiten për të mbrojtur lirinë që shumë e marrin si të mirëqenë,” tha ajo.

Ky është udhëtimi i dytë i Zelenskit jashtë vendit që nga fillimi i luftës. Udhëtimi i parë ishte një vizitë e papritur në Uashington në dhjetor. Gjatë këtyre vizitave, Zelenski u prit si një hero lufte.

Vendet perëndimore deri më tani kanë refuzuar të dërgojnë avionë luftarakë ose armë të tjera që mund të godasin territorin thellë në Rusi. Por atmosfera rreth udhëtimit të Zelenskyit sugjeron se një refuzim i tillë mund të mos zgjasë shumë.

Disa vende anëtare të BE-së duan t’i japin Ukrainës një nxitje morale duke hapur shpejt negociatat. Të tjerët janë më të kujdesshëm, duke vënë në dukje se kandidatët për anëtarësimin e mundshëm duhet të merren me problemet e brendshme, si luftimi i korrupsionit, përpara se të fillojnë negociatat.

Kremlini komentoi edhe vizitën e Zelenskit në Evropë. “Kjo nuk është gjë tjetër veçse përfshirja në rritje e Mbretërisë së Bashkuar, Gjermanisë dhe Francës në konfliktin midis Rusisë dhe Ukrainës,” u tha gazetarëve zëdhënësi Dmitry Peskov. “Linja mes përfshirjes indirekte dhe direkte po zhduket gradualisht. Mund të shprehet vetëm keqardhje dhe të thuhet se veprime të tilla çojnë në një përshkallëzim të tensioneve, zgjasin konfliktin dhe e bëjnë atë gjithnjë e më të dhimbshëm për Ukrainën”, citohet ai nga TASS. [GN/ISHGJ]


Spread the love


Leave a Reply